Galeria Pracownia Wschodnia to przestrzeń wystawiennicza oraz otwarte miejsce inicjatyw artystycznych i kulturalnych. Organizujemy wystawy tematyczne połączone z warsztatami lub wykładami zaproszonych gości, pokazy performance, mikro spektakle, spotkania autorskie i koncerty. Przy okazji tych wydarzeń współpracujemy zarówno z twórcami, jak również z osobami nie związanymi bezpośrednio ze światem kultury, np. z naukowcami i podróżnikami.

Godziny otwarcia Galerii

Środa-Piątek 16:00-20:00

Sobota-Niedziela 12:00-20:00

Poprzednie wystawy

Bestiariusz
Ida Karkoszka
od 9 listopada
do 27 listopada 2022

Gdyby nie ogon, wyglądałby jak pies. Lis uchwycony w dynamicznej, nonszalanckiej pozie, gdy drapie się nogą po grzbiecie, jest osią wystawy Idy Karkoszki.

Potencjalne narracje
Yulia Krivich
Jean-Samuel N’Sengi
Tomasz Saciłowski
od 19 października
do 6 listopada 2022

Wystawa prezentuje zrealizowane w ostatnim czasie projekty, które wykorzystują na różne sposoby medium fotografii, przybliżając pozornie odległe podejścia do „robienia" zdjęć — od eksperymentów w ciemni, przez obserwację i dokumentowanie natury, aż po działania postartystyczne i performans dokamerowy.

Galeria na użytek wystawy
Janek Cieślak
Mikołaj Chylak
Tomek Melissa
Paulina Mirowska
Jędrzej Owsiński
Agnieszka Wach
Błażej Worsztynowicz
Łukasz Zembaty
od 30 września
do 16 października 2022

Jesteśmy grupą znajomych, związanych ze Stowarzyszeniem Pracownia Wschodnia. Do tej pory zapewniało nam ono przestrzeń do pracy twórczej. Po przeprowadzce do nowego miejsca – na plac Hallera, zrezygnowaliśmy z miejsca do pracy na rzecz miejsca do prezentacji. Stworzyliśmy galerię Pracownia Wschodnia, aby móc, działając oddolnie i pozainstytucjonalnie, nie tylko podzielić się własną twórczością, ale też dać szansę prezentacji artystom spoza naszego kręgu. Galeria, tak jak i całe stowarzyszenie, jest finansowana z prywatnych budżetów osób zrzeszonych w Pracowni Wschodniej.

Śmierć Lautreca
Łukasz Zbroja
od 15 września
do 25 września 2022

Cyrk Lautreca się skończył. Lautrec umarł, Schiele też. Cóż za humor. Chyba nie musisz nic udowadniać zdrowy człowieku. Ale świadomość błędu (Stańko), cóż to za świadomość. Chylak (kurator B) spytał mnie, co łączy wszystkich ludzi, których maluję. Może byli chorzy? Nigdy nie udało mi się namalować nikogo chorego. Ale będę jeszcze próbował. Cieślak natomiast (A) to musimy zrobić tą wspólną wystawę. Ale wracając do Śmierci Lautreca, to chyba to wszystko jedno.

Jaka tam królowa umarła. Nieudolnie to robię, ale opisuję człowieka. A jeszcze poważniej, i tak zaraz umrę. Reszta, to wina kuratorów. Oni wybrali obrazy i kazali mi napisać ten tekst.

Niech żyje Frank O’Hara.

Dzienniki Antarktyczne
Agnieszka Wach
Błażej Worsztynowicz
Izabella Kiriczok
Damian Święs
od 15 lipca
do 4 września 2022

Zapraszamy wszystkich spragnionych podróży na letni transfer z placu Hallera na zimową Antarktydę.

Wernisaż 15.07.2022 g. 19.00

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne i ogólnodostępne.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Pracownia Wschodnia i MOVIDA

Patronat: Instytut Biochemii i Biofizyki PAN, Polskie Konsorcjum Polarne, Akademia Sztuk Pięknych W Warszawie, Notes na 6 Tygodni

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra"