pnąca, czworokanciasta
Moim pierwszym krokiem jest wyjście w teren, które pozwala mi na zmianę perspektyw i szukanie światów. Przyglądam się rozmaitym aspektom poznawczym towarzyszącym badaniom, czy to zanurzonym w cielesności czy naukowej precyzji.
Wystawa od różnych stron pokazuje relacje międzygatunkowe, relacje ludzko-roślinne. Niektóre prace wyrastają z potrzeby przewartościowania naukowego, biologicznego podejścia badaczki, która porządkuje i nazywa. W innych spojrzenie na rośliny i „z roślinami" jest sposobem na komentowanie zjawisk, tych politycznych i globalnych. Z perspektywy osobistej jest to przestrzeń wyciszenia i wolności, pozwalająca szukać innych sposobów doświadczania trudnej często „rzeczywistości".
Kuratorka: Paulina Mirowska
Współpraca: Kasper Jakubowski, Mateusz Olszewski Zaumne,Hamza Aqrabawi, Łukasz Zembaty/PHU Sitex, Marek Sadowski
Krystyna Jędrzejewska-Szmek
artystka, biolożka i badaczka.
Osią jej zainteresowań są powiązania i napięcia międzygatunkowe. Jej praktyka jest oparta na badaniach, inspiruje się nauką zachowując do niej krytyczny stosunek. Poszukuje różnych rodzajów wiedzy łącząc ze sobą dyskurs naukowy z wiedzą ucieleśnioną. Przez wiele lat pracowała w Ogrodzie Botanicznym UW, interesuje się krytycznymi studiami nad roślinami (critical plant studies). Pracuje głównie w sferze wizualnej, ale też jako autorka tekstów i animatorka różnego rodzaju działań społecznych i warsztatów. Współautorka nagradzanego artbooka Tropicale, który porusza kwestie relacji botaniki z kolonializmem. Członkini Grupy ZAKOLE, która skupia się na poszukiwaniu sposobów opowiadania i doświadczania terenów takich jak bagna oraz przybliżania perspektywy zamieszkujących je istot (https://zakole.pl).
Strona artystki:
https://krystynaszmek.cargo.site
Plakat: Paulina Mirowska