Galeria Pracownia Wschodnia to przestrzeń wystawiennicza oraz otwarte miejsce inicjatyw artystycznych i kulturalnych. Organizujemy wystawy tematyczne połączone z warsztatami lub wykładami zaproszonych gości, pokazy performance, mikro spektakle, spotkania autorskie i koncerty. Przy okazji tych wydarzeń współpracujemy zarówno z twórcami, jak również z osobami nie związanymi bezpośrednio ze światem kultury, np. z naukowcami i podróżnikami.

Godziny otwarcia Galerii

Środa-Piątek 16:00-20:00
Sobota-Niedziela 12:00-18:00

Jak zrobić stół?

16 maja do 14 czerwca 2026
Galeria Pracownia Wschodnia
Jak zrobić stół?
Mykola Bilyk
Mikołaj Chylak
Adam Durjasz
Olha Hurenko
Mateusz Możejko
Iwona Mysera
Paweł Mysera
Hubert Ostrowski
Jędrzej Owsiński
Ada Adu Rączka
Patryk Różycki

JAK ZROBIĆ STÓŁ?

Wystawa „Jak zrobić stół?” w Galerii Pracownia Wschodnia podejmuje temat spotkania z drugim człowiekiem, rozumianego jako proces budowania więzi, wspólnoty oraz wzajemnego zauważenia i zrozumienia.

Opiekunowie wystawy: Mikołaj Chylak, Hubert Ostrowski, Jędrzej Owsiński.

 

WERNISAŻ I KONCERT SKEREBOTTE FATTA: 15.05.2026, godz.19:00

 

WYSTAWIE TOWARZYSZĄ DZIAŁANIA:

~ 17.05, godz.11:00: SZYCIE NOSZY DLA UKRAINY 

szczególnie zapraszamy osoby z maszynami do szycia i umiejętnością ich obsługi

~ 03.05, godz.11:00: LEPIENIE PIEROGÓW DLA FOOD NOT BOMBS

szczególnie zapraszamy wszystkich - trzeba ulepić 1500 sztuk

 

Wydarzenie współfinansowane przez Miasto Stołeczne Warszawa

 

 

 

 

Wystawa

 

Poprzednie wystawy

Weronika Althamer
Jan Jaworski-Brach
Krysztof Franaszek
Józef Gałązka
Ellen Martine Heuser
Agata Jarosławiec
Teresa Kądziela
Natan Kryszk
Zofia Kwasieborska
Maria Lisicka
Olga Madler
Paulina Mirowska
Nina M.W. Queissner
Afrodyta Rękawik
Basia Ślusarczyk
Julia Woronowicz
od 17 kwietnia
do 10 maja 2026
Obracanie
Na trzy, na cztery, na pięć, na sześć, na siedem, na raz.
Się, w tańcu, tematów, w głowie.
W pył, w proch, w piach, w niebyt.
Wobec.
Planet, myśli, kogoś, z kimś, historii.
Czemuś.
Zużytkować.
Odbyć drogę tam i z powrotem.
Dookoła.
 
Kurator – Natan Kryszk
Współpraca – Mikołaj Chylak
Plakat – Zuzia Liszka
Antek Lisowski
Janek Cieślak
od 21 marca
do 12 kwietnia 2026
Ta wystawa zaczęła się od wiadomości wysłanej późno w nocy.
Ktoś opisał obraz.
Prostokąt.
Przez środek biegnie góra.
Na dole Don Kichot.
Wyżej Syzyf z kamieniem.
Jeszcze wyżej Ikar przy słońcu.
Na szczycie Hiob i Abraham.
Brzmiało jak plan...
 
Kuratorka: Małgorzata Popek
 
Wernisaż: 21/03/2026 godz. 19:00
Wystawa czynna do 12/04/2026
 
Wydarzenie współfinansowane przez m.st. Warszawa
Ola Kot
Mateusz Dąbrowski
Michał Chojecki
od 24 stycznia
do 22 lutego 2026

Prace osadzone w kruchej i niestabilnej materii. Instalacje są odbiciem ich refleksji nad własnymi ograniczeniami względem społecznych i indywidualnych oczekiwań i wyzwań, z którymi codziennie musimy się mierzyć. Artyści pytają o granice wolności, o granice podmiotowości, o role jednostki wobec nieuchwytnych zmian.

elm_735
Paulina Mirowska
od 17 grudnia
do 11 stycznia 2026

Wystawa witrynowa nawiązywała do rocznego programu badawczo-artystycznego TEREN, który koncentrował się na redefinicji pojęcia terenu/przestrzeni w kontekście społecznym, artystycznym i symbolicznym.

Prezentowane w oknach galerii Pracownia Wschodnia prace artysty elm_735 i artystki Pauliny Mirowskiej stały się zamknięciem i zwieńczeniem rocznych działań.

Agnieszka Grodzińska
Piotr Kopik
Piotrek Kowalski
Natan Kryszk
Jakub Michalak
Zofia Mierzejewska
Weronika Wysocka
od 7 listopada
do 7 grudnia 2025

„Podłoga” proponowała myślenie o podstawie każdej przestrzeni jako o medium, o nośniku znaczeń, mapie praktyk i rytuałów, płaszczyźnie rozmaitego ruchu. Osoby artystyczne reinterpretowały podłogę jako miejsce styku z codziennością, ciężarem i historią, z tym, na czym siebie osadzamy. W dialogu z architekturą ekspozycji, twórczynie i twórcy kierowali wzrok ku temu, co milcząco towarzyszy naszemu doświadczaniu świata. Ich prace badały formę i pamięć przestrzeni, odsłaniając to, co zakryte, przechowywane, co osiadło w warstwach i szczelinach.

Antoni Lisowski
Jan Cieślak
Tobiasz Kenio
Wacław Bodnar
Natalia Borczi
Jan Mioduszewski
Mikołaj Starowieyski
Piotr Mlącki
Ira Artsiukevich
Joanna Sarnecka
Ryszard "Rysia" Czubak
Gustaw Maj
Yukari Nakamichi
Wojciech Gilewicz
Kamila Śladowska
Magdalena Tryba
Tymek Bryndal
Jędrek Owsiński
Kasia Rysiak
Tomek Motyka
Michał Żabko-Potopowicz
Paweł Dobrowolski
Malwina Nahorny
od 20 września
do 26 października 2025

Wystawa stanowiła eksperyment formalny, mający na celu kompleksowy opis zjawiska zbieractwa (tzw. hoarding). Zjawisko to, osadzone we współczesnej kulturze konsumpcjonizmu, jest od dziesiątek lat analizowane przez filozofów i artystów, począwszy od zjawisk typu ready made Duchampa czy współczesnych instalacji Roberta Kuśmirowskiego. Wystawa miała na celu uchwycenie złożonej specyfiki zjawiska zbieractwa w odniesieniu do współczesnej kultury, filozofii, sztuki oraz głębi ludzkiej psychiki i ludzkich traum.

Wiola Głowacka
Patryk Różycki
Radek Skrzypczyk
Przyszła Niedoszła
Jędrzej Owsiński
Siostry Plotą
Mikołaj Chylak
Paweł Brylski
od 1 sierpnia
do 7 września 2025

Wystawa "Okolica" była przeglądem twórczości wybranych osób związanych z dzielnicą Praga-Północ. Kuratorami ekspozycji była dwójka artystów, których losy nierozerwalnie splatają się z tą częścią Warszawy – to tutaj mieszkali ich pradziadkowie, dziadkowie, tutaj wydarzały się ich dzieciństwa. Wspomnienia i opowieści zasłyszane w rodzinnych domach, z czasem przybrały oniryczny, niemal baśniowy charakter.

Małgorzata Gurowska
Kuba Maria Mazurkiewicz
Piotr Puldzian Płucienniczak
Anna Siekierska
Agata Szydłowska
od 18 czerwca
do 20 lipca 2025

Centralny Port Komunikacyjny będzie wielkim węzłem transportowym, planowanym na terenie trzech mazowieckich gmin: Baranowa, Teresina i Wiskitek. Wystawa Czas Przyszły Konceptualny. CPK i okolice, prezentowana od 18 czerwca do 20 lipca 2025 roku, stanowiła czasoprzestrzenną eksplorację okolic CPK – powiatu grodziskiego, żyrardowskiego i sochaczewskiego – zarówno w odsłonie spekulatywnej, jak i ukazywanej przez realizm kapitalistyczny.

Punktem wyjścia był obraz mazowieckich wsi w przededniu inwestycji. Ten senny krajobraz odsyłał do opowieści z przeszłości i przyszłości, dokonanej i nie. Jej bohaterami i bohaterkami były: most z Radziejowic, wiadukt z Hipolitowa, komin z Mosznej, turzyca z Jaktorowa, tablica z Kasków, drogi wodne gminy Baranów, kleszcz z Jaktorowa, rzeka Pisia, fermy zwierzęce, pola ziemniaczane, drogi asfaltowe, autostrada A2, infrastruktura kolejowa, puszcza Jaktorowska, Wydmy Międzyborowskie, łąki baranowskie, park w Grodzisku, Bolimowski Park Krajobrazowy, Puszcza Mariańska.

W związku z inwestycją od kilku lat toczy się żywiołowa debata, której okresy intensyfikacji nakłają się na polski kalendarz wyborczy. Interesuje nas miejsce, w którym miałby stanąć potencjalny port lotniczy. Co tu się dzieje? Jak tu było? I jak mogłoby być? Czym się wyróżnia miejsce, które nie wyróżnia się niczym? Do czego może doprowadzić inwestycja, która traciła swoją formę i ideę, przeobrażając się w różne scenariusze w zależności od koniunktury i przypadku? Próbowaliśmy odpowiedzieć na te pytania bazując na kilkuletnich badaniach.

 

Wydarzenia towarzyszące
  • 28.06.2025, 12.00–18.00 – dyżur, oprowadzanie autorskie Anny Siekierskiej i Piotra Puldziana Płucienniczaka
  • 5.07.2025, 12.00–18.00 – dyżur, oprowadzanie autorskie Kuby Marii Mazurkiewicza
  • 11.07.2025, 16.00–20.00 – dyżur, oprowadzanie autorskie Małgorzaty Gurowskiej i Agaty Szydłowskiej (Zoe)
  • 19.07.2025, 20.00 – premiera zeszytu krajoznawczego Czasoprzestrzenna Podróż Krajoznawcza. Okolice Baranowa, wyd. Dar Dobryszyc 2025

 

Projekt finansowany ze środków na naukę Wydziału Rzeźby (wystawa) i Wydziału Badań Artystycznych i Studiów Kuratorskich (publikacja) Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Teresa Kądziela
Aleksandra Bożek
Alicja Rasztawicka
Olga Turno
Choreografia: Izabela Niepokój
od 16 maja
do 6 czerwca 2025

Wystawa „Ćwiczenia z podzwyczajności” prezentowała studium ciała w przestrzeni, koncentrując się na relacji pomiędzy ciałem a społecznymi normami, ze szczególną uwagą na odstępstwa od tych norm. „Gumka w kieszeni” – metafora ludzkiego dyskomfortu w sytuacjach codziennych – kazała wytworzyć czułą relację z własnymi gestami niezamierzonymi. Galeria Pracowni Wschodniej przekształciła się w pole doświadczenia, którego efekt został dodatkowo wzmocniony przez obecność performerek w przestrzeni wystawienniczej. Wystawa dokumentowała również proces twórczy, odsłaniając jego transparentny, wspólnotowy charakter. Podejście badawcze i praktyki kolektywne służyły poszerzaniu pola sztuki oraz budowaniu relacji pomiędzy osobami twórczymi a publicznością. Wystawa odbyła się od 16 maja do 6 czerwca 2025 roku.

Krysia Jędrzejewska-Szmek
od 17 stycznia
do 23 lutego 2025

Moim pierwszym krokiem jest wyjście w teren, które pozwala mi na zmianę perspektyw i szukanie światów. Przyglądam się rozmaitym aspektom poznawczym towarzyszącym badaniom, czy to zanurzonym w cielesności czy naukowej precyzji.

Krysia Jędrzejewska-Szmek

 

Wystawa od różnych stron pokazuje relacje międzygatunkowe, relacje ludzko-roślinne. Niektóre prace wyrastają z potrzeby przewartościowania naukowego, biologicznego podejścia badaczki, która porządkuje i nazywa. W innych spojrzenie na rośliny i "z roślinami" jest sposobem na komentowanie zjawisk, tych politycznych i globalnych. Z perspektywy osobistej jest to przestrzeń wyciszenia i wolności, pozwalająca szukać innych sposobów doświadczania trudnej często "rzeczywistości".

 

Kuratorka: Paulina Mirowska

Współpraca: Kasper Jakubowski, Mateusz Olszewski Zaumne, Hamza Aqrabawi, Łukasz Zembaty/PHU Sitex, Marek Sadowski