Stefan Kornacki : grafiki, rysunki, wideo, poezja, instalacja.
Kurator/ trener : Mariusz Waras
projekt wystawy: Tomasz Świetlik
peformance : Ewa
koncert: STOP stopduo.bandcamp.com
muzyka: Kudłak, Michał Bryndal, Cezary Ostrowski, Homo Faber, Tomasz Januchta, Jerzy Wołowicz.
współpraca:
Kwiaciarnia Grafiki
Kolektyw Pogoda
Żółty, niebieski, czerwony, biały. Proporczyki, podium, konfetti, okrzyki. Na wystawie będzie można zobaczyć prace powstałe od samego początku Żużlowej Ligi Covid-19. Projekt wystartował w na początku pandemii, która już wtedy wydawała się katastrofą. Jego podsumowanie ma miejsce w jeszcze trudniejszych dla nas czasach. Podobnie jak poprzednie edycje, składać się będzie z Poezji Żużla (wiersze czytane m.in. przez kibiców, Justynę Chowaniak, Organka, Rudąnację) Prasywarasa – grafik obijanych w Gdańskiej Stoczni przy pomocy Jeepa, w Porcie Lotniczym Gdańsk przy pomocy samolotu Turbolet L-410 czy rowerów na warszawskich Dynasach. Całość dopełni ponad 60 szkiców oraz szablonów. Czteromiejscowe podium czy tatuowany fotel kierowcy powinny przybliżyć abstrakcyjną opowieść o samotności, ambicji, porażce, ciśnieniu, zwyciężaniu, nerwowemu kręceniu się w kółko czy problemu ze snem. Ekspozycję będzie łączyła opowieść autora o tym procesie, muzyka, którą na przestrzeni całego projektu stworzyli Kudłak, Michał Bryndal, Cezary Ostrowski, Homo Faber, Tomasz Januchta i Jerzy Wołowicz. W tle rozbrzmiewać będzie pojedyncze brawo, resztę przykryje dym i czarne konfetti. 26.04 o 20:30 w przestrzeni wystawy wystąpi improduet STOP (Tomasz Januchta kontrabas, Stefan Kornacki tekst/wokal), w trakcie trwania całej wystawy powstanie autoportret artysty, wykonany na fotelu samochodowym przez Ewę, artystkę i kibickę z Częstochowy.
Co?
jedziemy po rekord czwartej fali
gdy Ciebie nie ma czas po cichu konia wali
jedziemy po rekord czwartej fali
Ktoś nas zaorał, ktoś poznał, ktoś nas podpalił
Jedziemy po rekord czwartej fali
O Żużlowej Lidze Covid 19
Pomysł na projekt Żużlowa Liga COvid19 powstał w kwietniu 2020 roku.
Wykorzystując fakt odwołanych rozgrywek żużlowych postanowiłem zrobić livestreaming i malować żużlowców we współpracy z warszawską Galerią Śmierć Frajerom. Pomysł okazał się trafiony, obrazy zostały sprzedane – uratowało mi to skórę w pierwszym etapie pandemii. 26.02.2021 we współpracy z trójmiejskim Kolektywem Pogoda w budynku dyrekcji Stoczni Cesarskiej zrealizowałem pierwszą wystawę pt. „Taśma" będącą kontynuacją projektu. Ekspozyjca składała się z ponad 40 prac – grafik, obrazów oraz rysunków. Całość dopełniała pisana przeze mnie „Poezja Żużla". Pierwszy zrealizowałem pomysł odbijania grafik samochodem (Jeepem) na terenie Stoczni [Prasawarasa]. Muzykę do wystawy stworzył Michał Bryndal (perkusista zespołu WW) oraz Cezary Ostrowski (Bexa Lala) oraz Homo Faber. 19 .08. 2021 w Porcie Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy. Otworzyliśmy wystawę [w,0,0,w] Effect [w punktacji żużlowej litera „w" oznacza wykluczenie a zero ostatnią pozbawioną punktów pozycję, jest to więc jeden z najgorszych możliwych wyników]. J Wystawa składała się z 3 elementów: Prasywarasa tym razem wykonanej na lotnisku przy pomocy samolotu Turbolet L-410 (pilotowanego przez kpt. Tadeusza Kołaszewskiego), Poezji Żużla, którą odczytali: Justyna Chowaniak, Filip Rudanacja Antonowicz, Tomasz Organek, Karol Schwarz, Stefan Kornacki oraz kibice gdańskiego żużla. Ekspozycja znajdowała się w centralnym punkcie holu lotniska.
Stefan Kornacki
Artysta multimedialny. Wokalista I autor tekstów duetu Stop oraz grupy Ser Charles laureat „Talentów Trójki" przyznawanych przez Program 3 Polskiego Radia kategorii sztuki wizualne, wyróżniony tytułem „Kulturysta", przyznawanym przez Radiowy Dom Kultury, Absolwent grafiki na WSP UMK w Toruniu. Obecnie pracuje nad Inscription Project (cykl instalacji oraz działań w przestrzeni miejskiej z wykorzystaniem zdemontowanych napisów oraz neonów), Local News – akcji z pogranicza sztuki zaangażowanej społecznie oraz krytycznej – jedno z działań „Nie stawiajcie mi pomników" można było zobaczyć w głośnym, czeskim filmie „Jak Bóg szukał Karela" Poszukuje nowej przestrzeni dla poezji w projektach Szerokości oraz Wiersze dla Biegaczy. Jego prace można było zobaczyć m. in w Polsce, Portugalii, Niemczech, Estonii, na Ukrainie oraz w Indiach, realizuje projekty wspólnie z trójmiejskim Kolektywem Pogoda. Na co dzień jako grafik współpracuje m. in z „Nowym Tygodnikiem Kulturalnym". Mieszka i tworzy w Warszawie.